Використання ділянки та здійснення угод з нею можуть ускладнюватися, якщо вона не відокремлена в натурі від землі сусідів. Відносини між землевласниками складаються по-різному, і щоб уникнути зайвих конфліктів, є сенс провести встановлення меж. Процедура регулюється положеннями Земельного Кодексу та застосовується у таких випадках:
- після пошкодження чи втрати раніше встановлених граничних знаків;
- перед монтажем паркану або організацією будівельних робіт (актуально для тих, хто нещодавно придбав ділянку та має намір зайнятися її забудовою);
- при бурінні свердловин для запобігання суперечкам;
- під час укладання договору купівлі-продажу чи довгострокової оренди;
- під час врегулювання конфліктів із сусідами;
- при отриманні відповідного судового рішення;
- якщо є обґрунтовані сумніви щодо помилковості винесених меж;
- під час захоплення іншим землевласником частини вашої ділянки.
Ініціатор процесу має право вимагати від власників сусідніх ділянок сприяння, хоча на практиці цього досягти складно. Організувати межування потрібно відповідно до чинних законодавчих вимог – тоді надалі не треба хвилюватися щодо складнощів з експлуатацією землі, а під час продажу можна буде встановити вищу ціну.
Хто має право на встановлення меж земельної ділянки?
Підставою оформлення меж є технічна документація із землеустрою, у якій чітко вказуються поворотні точки меж ділянки. Замовляє папери власник чи орендар ділянки без попереднього отримання дозволу від органів місцевого самоврядування. Виконавцями відповідно до ЗУ «Про землеустрій» можуть бути:
- офіційно зареєстровані підприємці з відповідними технологічними та технічними базами, а також сертифікатами інженерів-землевпорядників;
- спеціалізовані компанії з необхідним обладнанням та як мінімум 2 сертифікованими інженерами-землевпорядниками.
Залучати інженерів-землевпорядників сільських рад для такої роботи не можна. Перевірити, чи може обрана компанія, чи ІП робити виділення меж у натурі, можна на сайті land.gov.ua або у місцевому відділенні Держгеодастру. Співпрацювати з неперевіреними організаціями чи приватниками небезпечно, оскільки складені ними документи не мають юридичної сили.
При укладанні договору із землевпорядною організацією потрібно подати копії документів, що підтверджують право власності на ділянку і нерухомість, а також ідентифікаційного коду та паспорта. Додатково потрібні оригінал та копія дозволу органу місцевого самоврядування на відведення землі у користування/власність.
Як оформити межі земельної ділянки згідно з законодавством?
Процедура встановлення меж складається з наступних етапів:
- Підготовка – збір та аналіз документів, підписання контракту із землевпорядною компанією, отримання витягів із Держкадастру.
- Проведення топографічних та геодезичних робіт, включаючи зйомку на місцевості.
- Опрацювання результатів досліджень.
- Встановлення меж ділянки на місцевості та фіксація їх за допомогою граничних знаків. Важливий момент – граничні знаки встановлюють там, де це технічно можливо, при цьому власник ділянки може відмовитися від них у місцях, де межі ділянки на території збігаються зі штучними або природними рубежами чи будовами, наприклад, фасадами споруд, річками, дорожніми коліями тощо.
- Видача акта про виконані роботи.
Методи та інструменти для точного обмеження ділянки
Під час виконання землевпорядних робіт фахівці використовують два методи:
- орієнтуються на попередні загородження, які були встановлені в процесі межування, якщо сусіди з ними згодні. По суті, інженери просто наново ставлять граничні знаки та оформляють необхідні документи;
- шляхом встановлення граничних знаків на місці поворотних точок із попереднім визначенням координат на основі представленої замовником кадастрової інформації.
В процесі досліджень застосовуються різноманітні геодезичні прилади та інструменти: лазерні системи, електронні теодоліти та тахеометри, нівеліри (лазерні, цифрові), рівні, далекоміри, контролери GNSS тощо. Після закінчення робіт власник отримує акт із чітким зазначенням площі, розташування ділянки на місцевості, її характеристик та меж, а також координатами та описом кожного граничного знака.